Kombi Montajı

KOMBİ MONTAJI

Kombi montajı gaz dağıtım kuruluşunun belirlediği kurallara uygun olarak tesisat ve baca bağlantılarının sertifikalı personel tarafından yapılmasıdır. Sertifikalı bir firmanın personeli tarafından yapılan bir montaj hem mal güvenliğiniz hem de can güvenliğiniz için hayati önem taşımaktadır.

Tesisat Bağlantıları

Kalorifer gidiş ve dönüş hatlarının ayrıca sıcak soğuk su bağlantılarının yapılmasıdır. Kombi girişleri vana ve filtre ile desteklenerek kombinin içerisine pislik girişi engellenir.Ayrıca vana ile arıza durumunda tesisat ile bağlantısı kesilebilir.

Kombi montajı genel olarak plastik montaj elemanları ile yapılmaktadır.

İsteğe bağlı olarak prinç malzemelerle de montaj yapılabilmektedir.

Baca bağlantıları 

Hermetik bağlantılar kombinizle birlikte 50-100 cm arasında verilen baca seti standart uzunluğun yetmediği durumlarda ilave ek bacalar ile bacanın montajının yapılmasını kapsar. Maksimum baca uzunluğu için mutlaka ürünün teknik özellikleri tablosuna bakınız.

Atmosferik Kombilerin Baca Bağlantıları:Çelik akordeon baca kullanılarak yapılır. Atmosferik bacalı kombilerde gaz dağıtım kuruluşu şartnamesine göre maksimum 1.9 m baca montajı yapılabilir. Daha uzun baca boyları kesinlikle güvenlik değildir ve gaz dağıtım kuruluşlarınca onaylanmaz. Baca bağlantısının en iyi olduğu pozisyon bina bacasının kombinin hemen sağ ve sol üstünde olduğu şekildedir. İstanbul ilindeki atmosferik bacalı kombi değişimlerinde gaz dağıtım kuruluşları tarafından mutlaka akredite yani yetkilendirilmiş baca temizliği firmasınca baca yeterlilik belgesi alınmalıdır. Aksi takdirde gaz dağıtım kuruluşları yeni bacalı kombinize onay vermez.

Hermetik bacanın hesap yöntemi şöyledir: 90 (Doksan) derece dirsek 1 metre bacaya eşdeğerdir 45 (Kırkbeş) derece dirsek 0.5 metre bacaya eşdeğerdir. Örn. Standart set 1 adet 90 (Doksan) derece dirsek ve 80 cm olan bir bacanın uzunluğu 1.80 cm’dir.