Kombi Nedir ?

KOMBİ NEDİR?

Birçok gaz türü hatta sadece elektrik ile çalışabilen, ısınma ve sıcak kullanım suyu ihtiyacını karşılayabilen bireysel kat kaloriferidir.

Kombi kelimesi İngilizceden dilimize geçmiştir. İngilizcede kombi (Combi, Combined ‘’Birleşik’’ anlamına gelmektedir. 

Kombiler 20 kw kapasiteden başlarlar, üst kapasite sınırı belirsizdir. Evsel tipteki kombiler 20, 24, 28, 30, 33, 35 ve 42 kw kapasitelerde üretilmektedir. 60 m2’lik küçük bir daireden başlayarak, 5 katlı büyük bir villayı ısıtabilecek güce sahiptirler.

Kombiler küçüktür, hafiftir, kolaylıkla taşınabilir ve duvara asılabilirler. Sessizdirler ve montajları çok kolaydır. Merkezi ısıtma sistemine göre kullanıcısına bağımsız ısınma ve sıcak su konforu sağlarlar. Tam elektronik ateşlemeye sahip, kullanıcıya dost kolay sıcaklık ayar panellerine sahiptirler. Özetle 90’lı yıllardan beri hayatımızın önemli bir parçası olan kombiler vazgeçilmesi çok zor ev eşyası haline gelmişlerdir.

Teknik olarak günümüzde gaz yakıtlı kombiler 3 tipte üretilmektedirler:

1-Yoğuşmalı Kombiler

Baca işletmesi hermetik olan bu türdeki kombiler yeni nesil yüksek teknolojiye sahip günümüz tabiri ile A sınıfı cihazlardır. Yoğuşmalı kombiler üreticiler tarafından iki farklı gruba ayrılmışlardır. Bunlardan biri tam yoğuşmalı diğeri yarı yoğuşmalıdır. Tam yoğuşmalı kombiler %105 ve üzerinde yakma verimi ile çalışabilen yüksek tasarruflu cihazlardır. Yarı yoğuşmalı kombiler ise % 105 değerinin altında yakma verimliliğine sahip fiyatça daha uygun cihazlardır. Sessizlik ve yakıt tasarrufu bakımından tam yoğuşmalı kombiler sıranın başını çekmektedirler.

2-Konvansiyonel Kombiler

Konvansiyonel yani alışageldik türdeki kombi türleridir. Konvansiyonel kombilerin baca işletmesi de hermetiktir. Şu anda evlerimizde kullanılan her 10 kombiden 8’i konvansiyoneldir.Verimlilik bakımından düşük olan bu kombi türünün yakma verimi %95’in altındadır. Zaman içerisinde bu kombi türlerine bırakılacaktır.


3-Bacalı Kombiler

Baca işletmesi doğal yollar ile gerçekleşen kombi türüdür. Bina çatısında çıkn tuğla bacalara bağlanabilen en eski tipteki kombi türleridir.Yakma verimleri en düşük olan bu kombi türleri tedavülden kalkmak üzeredir. Gaz dağıtım şirketlerince sıkı yaptırımlar ile onay verilen ancak hala birçok evde aktif olarak kullanılan kombi türleridir.

Gaz yakıtlarına akılcı alternatif elektrikli kombiler:

Elektrikli Kombiler

Bacası olmayan türdeki bu tip kombiler elektrik enerjisini ısı enerjisine çevirerek ısınma ve sıcak su ihtiyacını karşılarlar. Çok yüksek verimlilikte çalışabilen elektrikli kombiler elektrik birim fiyatının pahalılığı nedeniyle az tercih edilirler. Mecbur kalınmadıkça tercih edilmeyen elektrikli kombiler gaz yakıtların temin edilemediği bölgelerde örneğin şehirden uzak noktalarda köylerde yaylalarda tatil yörelerinde daha çok tercih edilmektedirler. Konfor bakımından gaz yakıtlı kombiler ile hiçbir farkları yoktur.